Dansk øko-støtte ligger i bunden
25. oktober 2010 kl. 23.58
Der er enorm forskel på støtten til økologiske landmænd i de forskellige EU-lande. Forskellene viser sig især i de mere risikobetonede specialproduktioner som grønsager, frugt og bær. Det skriver Økologi & Erhverv.
Hvor en dansk gartner får 850 kroner pr. hektar, får mange af hans udenlandske kolleger op til otte-ni gange så meget.
"Støtten skal ikke være incitamentet til økologi, men når der er så store forskelle, er der noget galt," siger Økologisk Landsforenings formand, Evald Vestergaard, til Økologi & Erhverv og fortsætter:
"Vi forventer ikke, at vi kan være konkurrencedygtige i forhold til udlandet på alle produktioner, men det kan ikke passe, at vi ikke kan være med på et område som for eksempel frugt, hvor vi har gode klimatiske vilkår."
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Nu støtter blå partier Løkkes griseidé. Men den lyder som bluff
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde












