Danske erhvervsfolk opfordrer til blødt Brexit

22. februar 2018 kl. 00.55
”Brexit er dårligt for Storbritannien, det er dårligt for EU, og det er dårligt for handlen mellem Danmark og Storbritannien. Men vi er, hvor vi er.”
Sådan siger administrerende direktør i Landbrug & Fødevarer Karen Hækkerup om briternes farvel til EU i forbindelse med Altingets og Den Britiske Ambassades konference om netop Brexit.
Hun opfordrer både briterne og EU til at finde en håndtering af Brexit, der minimerer de egentlige ændringer i forholdet mellem landene. Et såkaldt blødt Brexit.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Fødevarer fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat















