Anne-Birgitte Agger (Gigger)Direktør for Hotel- og Restaurantskolen fyret under alvorlig sygdom: "Det er jeg ked af og vred over"

"Tirsdag, mens jeg sad og ventede på at blive CT-skannet forud for min operation i går onsdag, modtog jeg en afskedigelse fra Hotel- og Restaurantskolens bestyrelsesformand. Det er jeg både ked af og vred over."
Sådan starter Hotel- og Restaurantskolens direktør, Anne-Birgitte Agger, sit Facebook-opslag.
Anne-Birgitte Agger, der i opslagets kommentarer bliver rost for sin udvikling og fremdrift af fagskolen, har siden 2018 været aktiv i debatten om erhvervsuddannelserne. Under hendes ledelse, er optaget på Hotel- og Restaurantskolen steget stødt.
"I er en masse venner, medarbejdere, elever, kolleger og samarbejdspartnere, som jeg gerne ville have orienteret direkte, men lige nu er det vigtigste at få lappet min aorta sammen igen. I skal nok høre fra mig," afslutter Anne-Birgitte Agger sit opslag.
Før sin tid hos Hotel- og Restaurantskolens har Anne-Birgitte Agger blandt andet været direktør i den erhvervsdrivende almennyttig fond Københavns Madhus samt sin egen virksomhed "Aggers Selskab".
Mediet A4 Uddannelse har kontaktet bestyrelsesformand for Hotel- og Restaurantskolen Peter Lykke Nielsen, der ikke har nogen kommentar til opsigelsen med den begrundelse, at det er en personalesag.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"
- Hvis den nye regering vil redde havet, kan den begynde med at forbyde bundtrawl i beskyttede havområder














