
Nadja Natalie Isaksen har meldt sig ud af Borgernes Parti.
Det skriver hun i et indlæg på Facebook.
"Jeg vil også gøre en forskel. Det er derfor, jeg er gået ind i politik. Mine politiske udgangspunkter og den retning, jeg gik ind i politik med er de samme. Men jeg må være ærlig og sige, at jeg ikke længere ser en reel mulighed for at gøre den forskel i de rammer, der er i dag," skriver Nadja Natalie Isaksen.
Hun efterlader forpartiformand Lars Boje Mathiesen, der er den eneste tilbage i folketingsgruppen.
"Det er min klare vurdering, at jeg i den nuværende situation ikke har de rette rammer for at fortsætte mit politiske arbejde i partiet eller udvikle mig politisk inden for det," skriver Nadja Natalie Isaksen.
Nadja Natalie Isaksen fortsætter som løsgænger i Folketinget, oplyser hun.
Hun ønsker at være en del af et andet parti i Folketinget, men afviser over for B.T. at have haft konkrete drøftelser om dette med andre partier endnu.
Nadja Natalie Isaksen blev valgt til Folketinget i Sydjyllands Storkreds med 1.301 personlige stemmer.
Med udmeldingen har tre folketingsmedlemmer forladt Borgernes Parti siden valget.
Tidligere blev Jacob Harris ekskluderet fra partiet, efter at det kom frem, at en kurator havde indstillet både ham og hans hustru til konkurskarantæne.
Emilie Schytte besluttede at forlade partiet, da hun ikke længere kunne stå inde for den retorik, partiet førte.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Nogle af landets største svineproducenter slipper udenom EU-kontrol med dyrevelfærd
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
















