Fiskeriet modsætter sig regeringens CO2-skat: Vil lukke store dele af erhvervet ned

20. april 2022 kl. 16.00
Fiskeriet bør undtages for den nye klimaafgift, der frem mod 2030 skal være den drivende kraft i Danmarks grønne omstilling.
Der findes nemlig ikke nogen ”reelle omstillingsmuligheder” for fiskerne, og CO2-skatten vil derfor ikke føre til de ønskede grønne forandringer i erhvervet.
En afgift vil kun betyde en ekstra skat på fiskerne, som dræner erhvervet for økonomi til at omstille sig, når muligheden opstår.
Svend-Erik Andersen
Formand, Danmarks Fiskeriforening
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat











