Fokus: Justitsministeren ignorerer dyrevelfærden
Man kan jo bare vælge ikke at tage hensyn til landbrugets økonomi. Men er man ligeglad med de enorme indtægter, som dansk landbrug giver til det danske samfund, så skal man bare fortælle, hvordan vi så skal spare i den offentlige sektor. For de skatteindtægter, vi får fra landbruget, dem bruger vi altså til velfærd.
Lars Barfoed (K)
Justitsminister
Justitsminister Lars Barfoed (K) var onsdag kaldt i samråd for at kommentere en rapport fra Dyrenes Beskyttelse, som har påpeget en række problemer omkring dyrevelfærd i forbindelse med hold af svin.
Samrådet var indkaldt af formanden for Partiet Fokus, Christian H. Hansen, som mener, at regeringen svigter dyrevelfærden:
"Hvis regeringen ikke kun tænkte på at tjene en masse penge i landbruget på bekostning af dyrevelfærden, så ville det være det mest rigtige at indføre den her rapport - set ud fra et dyrevelfærdsmæssigt hensyn," sagde Christian H. Hansen.
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Nogle af landets største svineproducenter slipper udenom EU-kontrol med dyrevelfærd
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Livet på landet er den nye slagmark














