Bliv abonnent
Annonce

Hvem blev inviteret, og hvem bankede selv på? Her er de 22 møder, Jacob Jensen holdt før sit dyrevelfærdsudspil

Fødevareminister Jacob Jensen (V) holdt i løbet af 2023 en række møder med aktører og var på flere besøg for at blive klogere på udfordringerne med dyrevelfærd i landbruget. 
Fødevareminister Jacob Jensen (V) holdt i løbet af 2023 en række møder med aktører og var på flere besøg for at blive klogere på udfordringerne med dyrevelfærd i landbruget. Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
19. april 2024 kl. 02.00

Fødevareminister Jacob Jensen (V) var vidt omkring blandt relevante aktører, da han i løbet af 2023 stod i spidsen for en længere dialogproces om udfordringerne med dyrevelfærd i landbruget. 

Det viser møderækken, som Altinget har fået aktindsigt i.

Dokumenterne viser, at V-ministeren mødtes med en række forskellige interessenter over cirka 20 møder og besøg, inden regeringen i januar i år præsenterede dyrevelfærdsudspillet ”Sammen om dyrene”.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026