Mette Frederiksen klar med rokade: Rasmus Prehn er ny fødevareminister

19. november 2020 kl. 14.49
Rasmus Prehn (S) bliver ny minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Det giver samtidig plads til Flemming Møller Mortensen (S) på ministerholdet, der fremover skal være minister for udvikling og nordisk samarbejde. Han har indtil i dag været Socialdemokratiets gruppeformand og er partiets statsrevisor.
Men de er ikke de eneste med nyt job. Statsminister Mette Frederiksen (S) benytter nemlig Mogens Jensens afgang til at lave en mindre rokade.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat













