Pia Frederiksen
Marie Trydeman KnudsenMiljøprofessor stopper i Klimarådet
De nye medlemmer af Klimarådet er nu på plads, og Pia Frederiksen fratræder. I hendes sted kommer Marie Trydeman Knudsen til at tage over. Det skriver Energi, Forsynings- og Klimaministeriet i en pressemeddelelse.
Pia Frederiksen er ansat som seniorforsker ved Institut for Miljøvidenskab på Aarhus Universitet. Hun er uddannet geograf i menneskelig økologi og har sin ph.d. i fjernmåling.
Klimarådet blev oprettet for fire år siden for at komme med anbefalinger til regeringen om, hvordan Danmark når sine klimamål og -forpligtelser. Det har syv medlemmer, der sidder i fire år ad gangen. Pia Frederiksen har selv ønsket at stoppe.
Marie Trydeman Knudsen bliver Pia Frederiksens erstatning og rådets eneste nye menige medlem. Hun er ansat som forsker ved Institut for Agroøkologi på Aarhus Universitet. Hun har desuden specialiseret sig i bl.a. fødevarers klimaaftryk, herunder kulstofoptag i jord og samspil mellem klima og miljø.
"Et stærkt Klimaråd er nu komplet med formand og seks medlemmer. Rådet er rigtig godt sammensat, da medlemmerne har ekspertise inden for transport, landbrug, energi, miljø og økonomi. Det er de områder, som er kritiske i forhold til at overholde Danmarks mål om klimaneutralitet senest i 2050," siger klimaminister Lars Christian Lilleholt (V).
Det nye klimaråd træder i kraft d. 1. marts 2019 og fortsætter fire år frem.
- Nogle af landets største svineproducenter slipper udenom EU-kontrol med dyrevelfærd
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling















