Mogens Jensen er skuffet over landbrugets indsats for bedre svinevelfærd

Socialdemokratiet arbejdede i sidste regeringsperiode hårdt for bedre dyrevelfærd. Det spor skal vi tilbage på.
Mogens Jensen (S)
Fødevareminister
Der er opnået meget med Svinehandlingsplanen, men der er stadig punkter, hvor vi skal gøre meget mere – og det her er ét af dem.
Mogens Jensen (S)
Fødevareminister
Der skal gøres meget mere for at sikre, at en større andel af søer på sigt skal gå i løsdrift.
Det siger fødevareminister Mogens Jensen (S) som reaktion på Altingets historie om, at Landbrugsstyrelsen skønner, at blot omkring 2,3 procent farestier til søer er i løsdrift i dag.
"Jeg vil gerne starte med at understrege, at jeg er skuffet over, at vi ikke er kommet længere med at sikre bedre velfærd for svin. Hvis den økonomiske ramme for de seneste års tilskudsrunder bliver fuldt udnyttet, kan det samlede antal stipladser komme op på 13.304 pladser. Det svarer til, at 5,1 procent af det totale antal stipladser i farestaldene vil være til løsgående søer, og det er desværre langt fra målsætningen fra 2014," lyder det fra Mogens Jensen i et skriftligt svar.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Da Mette Frederiksen lukkede hendes minkfarm, vidste nyvalgt M-politiker, at hun var nødt til at gå ind i politik
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april











