Regeringen vil granske alkoholreklamer

Alkoholforbruget blandt børn og unge i Danmark er meget højt i forhold til andre lande. Hvis vi kan finde måder at nedbringe det, vil vi gøre det.
Ole Sohn
Erhvervs- og vækstminister, SF
- Markedsføringen af alkoholholdige drikkevarer må, uanset hvilken form den antager, aldrig rette sig mod børn og unge.
- Markedsføringen må aldrig anvende personer, der på grund af deres unge udseende giver indtryk af, at unge mennesker drikker alkoholholdige drikkevarer.
- Modeller, skuespillere og lignende, der anvendes i markedsføringen skal være, og se ud til at være, mindst 25 år.
- Markedsføringen må derudover aldrig finde sted i medier, hvor over 30 % af publikum er, eller med rimelighed vurderes at være, børn og unge.
Reglerne er aftalt mellem myndigheder og aktører. De er i princippet en fælles fortolkning af markedsføringslovens bestemmelse om god markedsføringsskik.
Overtrædelser kan indklages for Alkoholreklamenævnet, hvori Forbrugerrådet samt en række brancheorganisationer har sæde. Formanden er uafhængig.
Det siger erhvers- og vækstminister Ole Sohn (SF) til Altinget | Fødevarer.
"Vi kan se, at alkoholforbruget blandt børn og unge i Danmark er meget højt i forhold til andre lande. Hvis vi kan finde måder at nedbringe det, vil vi gøre det, og i den forbindelse vil vi se på lovgivningen omkring alkoholreklamer til børn og unge," siger Ole Sohn, der nu har nedsat et udvalg, som skal gennemgå de nuværende regler på området.
Information er også vigtigt
Der er allerede i dag strenge regler, når det kommer til alkoholreklamer i forhold til børn og unge. Der er forbud mod reklamer rettet mod den målgruppe, og det er ikke tilladt at reklamere i medier med mere end 30 procent børn og unge blandt publikum.
- Nogle af landets største svineproducenter slipper udenom EU-kontrol med dyrevelfærd
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling














