David Fjord Nielsen vender tilbage til Danmark, når hans hustrus udstationering i Genève slutter til sommer. Men allerede i foråret begynder han som fagdirektør for Borger- og Virksomhedskontakt i Skattestyrelsen.
Det skriver han på LinkedIn.
Borger- og Virksomhedskontakt er et nyoprettet fagområde, som samler opkrævnings-, vejlednings- og kommunikationsopgaver i et.
Ifølge David Fjord Nielsen er de kommende opgaver enkle, men kræver knofedt:
"Skattestyrelsens opgave lyder enkel: 'Vi sikrer, at borgere og virksomheder betaler korrekte skatter og afgifter til tiden'. Der er dog ingen tvivl om, at det også i årene fremover vil kræve målrettet udvikling og knofedt på området for at lykkes. Det vil vi levere, og den indsats glæder jeg mig ligeledes til at bidrage til".
David Fjord Nielsen er tidligere afdelingschef i Miljø- og Fødevareministeriet.
Omtalte personer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Løkke fik sin smash tilbage lige i synet
- Nu støtter blå partier Løkkes griseidé. Men den lyder som bluff
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”
- 3F: Landbruget må aktivt bekæmpe svindel, hvis praktikordning skal overleve













