
Den tidligere socialdemokratiske borgmester i Bornholms Kommune Winni Grosbøll er ny direktør i Forbrugerrådet Tænk. Hun kommer fra en stilling som direktør i Friluftsrådet.
Det skriver Forbrugerrådet Tænk i en pressemeddelelse.
Winni Grosbøll var borgmester på Bornholm igennem 11 år, indtil hun i 2019 trak sig som borgmester for at blive direktør for Friluftsrådet.
"Winni Grosbøll er en politisk kapacitet, og vi er i bestyrelsen overbevist om, at hun og Forbrugerrådet Tænk er et rigtig godt match. Vi glæder os til samarbejdet," siger fungerende formand Per Jensen.
Winni Grosbøll er uddannet cand.mag. fra Københavns Universitet. Hun overtager stillingen som direktør 1 september efter vicedirektør Esben Grønborg Geist, der siden nytår har været konstitueret direktør.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Nu støtter blå partier Løkkes griseidé. Men den lyder som bluff
- Hvis den nye regering vil redde havet, kan den begynde med dette vigtige forbud
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"













