Bornholms borgmester træder af og bliver ny direktør for Friluftsrådet

Bornholm skal finde en ny borgmester.
Det står klart efter, at Winni Grosbøll (S) har meddelt, at hun tiltræder som ny direktør i paraplyorganisationen Friluftsrådet, der med sine 86 medlemsorganisationer arbejder for at forbedre vilkårene for at dyrke friluftsliv i Danmark.
"Der er mange følelser på spil, mens jeg skriver disse linjer. Jeg har takket ja til et tilbud om at blive ny direktør for Friluftsrådet. Det glæder jeg mig helt vildt til at gå i gang med i begyndelsen af det nye år," skriver Winni Grosbøll i et opslag på Facebook, hvor hun fortsætter:
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads






































