Bliv abonnent
Annonce

Venstre vil bytte kommunale julefrokoster med gavekort til københavnske restauranter

"Enten spiser man på McDonald’s, eller også kan det være et tilskud til en middag,” siger Cecilia Lonning-Skovgaard.<br>
"Enten spiser man på McDonald’s, eller også kan det være et tilskud til en middag,” siger Cecilia Lonning-Skovgaard.
Foto: Jens Nørgaard Larsen/Ritzau Scanpix
12. november 2020 kl. 01.30

Mon ikke de fleste trænger til at komme lidt ud. Så kan det være det her gavekort, der netop får folk til at tænke, at nu er det nu.

Cecilia Lonning-Skovgaard (V)
Beskæftigelses- og integrationsminister

Som så meget andet er julefrokosterne for de mere end 45.000 medarbejdere i Københavns Kommune aflyst i år.

Men beskæftigelses- og integrationsborgmester Cecilia Lonning-Skovgaard (V) vil gøre sit for at redde julen for sine medarbejdere.

Lonning-Skovgaard, der blandt andet er øverste chef for de ansatte på kommunens jobcentre, vil nemlig forære de penge, der er sat af til julefrokoster, til medarbejderne, som kan bruge dem på de hårdt prøvede københavnske restauranter.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026