Bliv abonnent
Annonce
Om  
Theresa Scavenius

Theresa Scavenius melder sig ud af Alternativet

Scavenius ’ udmeldelse af Alternativet kommer efter at hun søndag blev bandlyst folketingsgruppen. Hun blev i den forbindelse frataget sine ordførerskaber og udvalgsposter.<div><div><div></div></div><br></div>
Scavenius ’ udmeldelse af Alternativet kommer efter at hun søndag blev bandlyst folketingsgruppen. Hun blev i den forbindelse frataget sine ordførerskaber og udvalgsposter.

Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
21. september 2023 kl. 16.13

Tidligere klimaordfører i Alternativet Theresa Scavenius har meldt sig ud af Alternativet.

Det oplyser hun i et opslag på Facebook.

”Jeg har i dag meldt mig ud af Alternativet, da jeg på baggrund af alt dette, desværre ikke ser nogen anden mulighed,” skriver Scavenius i opslaget.

Scavenius fortsætter som løsgænger i Folketinget og nedlægger dermed ikke sit mandat. 

”Jeg er optaget af at kunne fortsætte mit parlamentariske oppositionsarbejde, hvor jeg kan kontrollere og kritisere regeringens politik,” skriver Scavenius.

Scavenius’ udmeldelse af Alternativet kommer efter at hun søndag blev bandlyst af folketingsgruppen og i den forbindelse fik frataget sine ordførerskaber og udvalgsposter.

Alternativet har dermed fem folketingsmedlemmer tilbage.

Læs også

Annonce

Nyhedsoverblik



Fondene og det offentlige Danmark
Private fonde og det offentlige Danmark arbejder tættere end nogensinde før. Både lokalt og nationalt. Fonde giver flere bevilliger direkte til ministerier og kommuner, og samtidig går de fra at sponsorere enkelte projekter til at engagere sig i hele strategier og udviklingsforløb. Det får hjulene til at snurre i magtens maskinrum, men får fondene, de resultater, de betaler for? Hvad gør samarbejdet ved myndigheder og fagfolks rolle, selvforståelse og handlefrihed? Og hvem står til ansvar overfor borgerne, når private fonde betaler? Det dykker vi ned i frem mod sommeren på Altinget.

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026