Han var lærersøn fra den lille sydjyske by Hejnsvig. Han blev uddannet i kernefysik fra Aarhus Universitet i 1966, og så endte han - trods sit fag - som rektor for Den Kgl. Veterinær- og Landbohøjskole.
Navnet er Bent Schmidt-Nielsen, som nu er død, 87 år.
Som prorektor og siden rektor for KVL i årene 1987-2002 ville Bent Schmidt-Nielsen bringe Landbohøjskolen i front på fagområder som levnedsmidler, husdyrproduktion og -velfærd samt landskabsplanlægning.
Bent Schmidt-Nielsen havde også internationalt udsyn, og han tjente som præsident for den internationale sammenslutning af landbrugsuniversiteter i Europa i årene 1997-2000. Han var initiativtager til og formand for et tæt samarbejde mellem nordiske veterinær- og landbrugsuniversiteter. I 2008 modtog han en æresdoktorgrad ved Sveriges Landbrugsuniversitet.
Efter sin rektortid beskæftigede Bent Schmidt-Nielsen sig indtil 2013 med evaluering af de europæiske samt tyrkiske universiteter gennem European Universities Associations' ekspertpanel.
Blandt flere andre tillidshverv kan nævnes formandsposten for Det Danske Forskningsnet 1998-2003.
Han var også engageret lokalt på Frederiksberg som rotarianer og som formand for Frederiksberg Gymnasium i årene 2002-05.
For sit offentlige virke var han dekoreret med Kommandørkorset af Dannebrogordenen.
Bent-Schmidt-Nielsen, der var far og farfar, efterlader sin hustru siden 1961, sønderjyske Kirsten Schmidt-Nielsen.
Bisættelsen finder sted fra Mariendals Kirke 24. juli 2025 kl. 12.
Artiklen var skrevet af
- DTU-rektor: AI-spareplaner på universiteterne vil føre til dårligere forskning
- Prodekan og direktør: Myndighedsrådgivningen er voldsomt presset. Det går ikke at skære mere
- Søren Gade savner 24 timers ekspertrådgivning fra EU: ”Det vil jeg ønske, vi også havde i Folketinget”
- Folketingsmedlemmernes adgang til videnskabelig rådgivning halter bagefter deres udenlandske kolleger
- Det er problematisk, når politikere skaber indtryk af, at forskningen viser noget andet, end den faktisk gør

























