Dødsfald: Fhv. stabsdyrlæge, oberst Torsten Carl Gregersen (76)
Torsten Gregersen blev født af et akademikerpar i Hjørring og blev selv cand.med.vet. i 1970, hvorefter en smuk og alsidig karriere tog form.
Efter nogle år som adjunkt og lektor på Den Kgl. Veterinær- og Landbohøjskole 1972-82 blev han i 1982 stabsdyrlæge og oberst ved Forsvarets Sundhedstjeneste – embeder, han beklædte helt frem til 2005.
Torsten Gregersen var Udenrigsministeriets rådgiver i spørgsmål om ikkespredning af biologiske våben 1994-2005 og var medlem af Eksportkontrolkredsen under Erhvervsministeriet i samme årrække.
Han repræsenterede Danmark i Nato-organer på sit fagområde.
Torsten Gregersen har skrevet en række artikler og hånd- og lærebøger om blandt andet levnedsmiddelforgiftning og forhåndsregler mod biologisk krig, om soldaters ernæring samt en kogebog for Søværnets skibe.
Torsten Carl Gregersen var Kommandør af Dannebrogordenen.
Han efterlader sin færøske kone siden 1970, Ása Gregersen, børn og børnebørn.
Familien bemærker i dødsannoncen i dag, at Torsten Gregersen "er uventet død efter kort tids sygdom". Han har doneret sit legeme til videnskaben og har ønsket, at afskeden foregår i stilhed.
Emner i denne artikel
Indsigt
Tue Meier-Poulsen54 årI dag
Regional direktør, Norstat North
Stine Liv Johansen52 årI dag
Lektor, ph.d., Institut for Kommunikation og Kultur, Center for Børns Litteratur og Medier, Aarhus Universitet
Hans Petter Hougen77 årI dag
Statsobducent, professor, Retsmedicinsk Institut, Københavns Universitet

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på
















