29. januar 2020 kl. 11.38
Der kan være bedre og mere målrettet behandling på vej til patienter med den såkaldte sarkomkræft. Det vil sige tidligere behandling af patienters kræftsvulster, der udgår fra bindevæv, knogler, muskler eller støttevæv.
Det skriver Aarhus Universitet i en pressemeddelelse.
Læge og ph.d. Ninna Aggerholm-Pedersen fra Aarhus Universitet og Aarhus Universitetshospital kan nemlig nu med millionbeløb i ryggen dykke ned i at analysere genetiske forandringer hos patienter med sarkomkræft.
Den genetiske analyse skal på sigt bane vejen for at kunne udse, hvilke patienter man kan tilbyde målrettet behandling tidligere i deres kræftforløb, end det er muligt i dag.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Prodekan og direktør: Myndighedsrådgivningen er voldsomt presset. Det går ikke at skære mere
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Folkemødet får ny scene med fokus på uddannelse
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet
6. maj
Arrangement: Skærmdagen på Christiansborg
Danish MedTech Summit 2026
























