Lundbeckfonden støtter dansk hjerneforskning
Lundbeckfonden støtter et nyt initiativ, der skal arbejde på at forstå hjernens funktion og sygdomme. Det skriver Aarhus Universitet i en pressemeddelelse.
"Lundbeckfonden har en ambition om, at Danmark skal være verdens førende hjerneforskningsnation. Derfor er der brug for at bringe landets bedste kræfter sammen, på tværs af universiteter og fagområder. Med BRAINSTRUC er vi med til at bringe forskning i hjernesundhed fra molekyle til menneske, til gavn for både patienter og samfundet i bredere forstand," siger Lene Skole, administrerende direktør i Lundbeckfonden.
Det er fem af Danmarks stærkeste forskere i strukturbiologi, der deltager i projektet BRAINSTRUC. Forskerne kommer fra Københavns Universitet og Aarhus Universitet.
Artiklen var skrevet af
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Prodekan og direktør: Myndighedsrådgivningen er voldsomt presset. Det går ikke at skære mere
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Folkemødet får ny scene med fokus på uddannelse
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet






















