Regeringens plan om nedskydning af droner rejser store spørgsmål: Hvem må hvad, og hvem skal betale?

Daniel Bue Lauritzen
Redaktør
Andreas Arp
Journalist og redaktør
Rasmus Raun Westh
Journalist og redaktør
Spørgsmålene tårner sig op, efter at regeringen torsdag gjorde det klart, at den vil skærpe indsatsen overfor fjendtlig droneaktivitet ved Danmarks kritiske infrastruktur.
Her meddelte regeringen efter de seneste dages droneangreb på flere danske lufthavne, at den vil sikre en ”betydeligt” tættere overvågning af det lavere luftrum.
Det skal ifølge regeringen dels ske gennem indkøb af nyt udstyr til at opdage og neutralisere droner til politiet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forskning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forskning
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Videnskabernes Selskab: Derfor har Folketinget brug for uafhængig videnskabelig rådgivning
- Tænketank: Venstres håndgranat ind i forskningsreserven er noget af det bedste, der er sket for forskningen i lang tid
- Optagesystemet er en rørt brik, som to regeringer i træk ikke har flyttet
- DM: Den kommende regering må gøre op med den omfattende politiske detailstyring af universiteterne
























