Bliv abonnent
Annonce
Om  
André Rogaczewski

Netcompany-direktør bliver formand for fond

2. november 2018 kl. 07.47

Berlingske har kaldt ham for it-rockstjerne, mens Euroman udnævner hans virksomhed Netcompany til at være en børskomet. 

André Rogaczewski har som administrerende direktør for Netcompany bestemt gjort sig bemærket i medierne, og for nylig var hans navn igen at finde i avisspalterne, da han fik posten som formand for Fonden for Entreprenørskab.

Formålet med fonden er den nyudnævnte formand helt med på: Dét handler om at klæde unge på til fremtidens arbejdsmarked.

"De unge skal ikke bare påvirkes til at starte nye virksomheder. Vi skal påvirke dem, så de bliver en del af det nye digitaliserede samfund og tør tage ansvar i samfundet. De skal ikke forvente, at når de kommer ud med en eller anden uddannelse, så skal der bare være et job klar til dem," siger André Rogaczewski til Berlingske i et interview og pointerer, at det er ungdommens eget ansvar at finde et godt job.

Derfor anbefaler han at overveje iværksættervejen, som han selv har betrådt, og hvor man kan skabe arbejdspladser og muligheder for andre.

Fra datalog til topdirektør
Den 50-årige datalog var tilbage i 2000 medstifter af it-konsulentvirksomheden Netcompany og er i dag partner samt administrerende direktør. Før André Rogaczewski blev iværksætter med sit eget firma, var han ansat i it-firmaet Accenture. Han er uddannet i 1993 på Aalborg Universitet, hvor han læste datalogi.

Foruden sin nyligt erhvervede formandspost for Fonden for Entreprenørskab er topchefen formand for DI Digitals bestyrelse og formand for Teknologipagten, der skal styrke danskernes tekniske og digitale kompetencer til gavn for virksomheder.

Således er André Rogaczewski med til at opbygge både tekniske kompetencer og entreprenørskab til erhvervslivet.

Nutidens virksomheder står nemlig midt i en brydningstid, hvor robotterne invaderer arbejdsmarkedet, og alting bliver koblet på nettet, forklarer han. Forretningsmodellerne er simpelthen under total forandring, og det stiller nye krav til fremtidens medarbejdere.

"Specielt de små og mellemstore har brug for, at der er minimum én eller to medarbejdere, gerne flere, der har et entreprenør-mindset, der får dem til at forestille sig, at man kan gøre ting anderledes og stille spørgsmål," fastslår André Rogaczewski overfor Berlingske.

Fonden for Entreprenørskab blev stiftet i 2009 af Danfoss-leder Jørgen Mads Clausen, som havde et ønske om at fremme undervisning i iværksætteri og entreprenørskab.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026