29. januar 2014 kl. 10.25
Når Jens Oddershede 1. februar går på pension fra stillingen som rektor på Syddansk Universitet, bliver det samtidig også et farvel til posten som formand for Rektorkollegiet.
Ny rektorformand bliver Ralf Hemmingsen, der siden 2005 har været rektor på Københavns Universitet:
"Ralf Hemmingsen nyder stor tillid i rektorkredsen. Han er en meget venlig og kompromissøgende person, der også kan formidle de forskellige interesser, der er i kredsen," siger den afgående rektorformand, Jens Oddershede, der har siddet på posten siden 2005.
Rektorkollegiet består af rektorerne for landets universiteter og behandler overordnede universitetspolitiske emner. Som formand bliver Ralf Hemmingsen samtidig talsmand for universiteternes interesseorganisation, Danske Universiteter, der arbejder for at sikre universiteternes vilkår.
Ralf Hemmingsen fik den medicinske doktorgrad i 1981, og i 1983 blev han speciallæge i psykiatri. Han har arbejdet som administrerende overlæge på Psykiatrisk Afdeling ved Bispebjerg Hospital, og siden 1995 har han sideløbende været professor i psykiatri ved Københavns Universitet. I 2005 blev han rektor for Københavns Universitet.
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Videnskabernes Selskab: Derfor har Folketinget brug for uafhængig videnskabelig rådgivning
- Tænketank: Venstres håndgranat ind i forskningsreserven er noget af det bedste, der er sket for forskningen i lang tid
- DM: Den kommende regering må gøre op med den omfattende politiske detailstyring af universiteterne
- Optagesystemet er en rørt brik, som to regeringer i træk ikke har flyttet



























