4. august 2013 kl. 16.24
De afløser Niels Krause-Kjær og Rasmus Jønsson. Altinget.dks chefredaktør Rasmus Nielsen er fast medlem af pris-komiteen.
Både Serup (foto) og Juul har en fortid som rådgiver for en dansk statsminister. Søs Marie Serup Layborn, der i dag er partner i bureauet GrabowSerup, har været rådgiver for Anders Fogh Rasmussen og Lars Løkke Rasmussen (V), mens Jan Juul Christensen, der i dag er ledende partner hos Rud Pedersen, var rådgiver for Poul Nyrup Rasmussen (S).
Ting-Prisen gives til "en dansk politiker med særlig evne til at kommunikere sin politik, så Christiansborg kommer tættere på vælgerne." Med prisen følger en bronzeskulptur af Pontus Kjerrman.
Prisen forventes traditionen tro overrakt den første onsdag i oktober, dvs. den 3. oktober på Altinget.dks kontor på Frederiksholms Kanal i København.
Tidligere prismodtagere:
2004: Lene Espersen
2005: Helle Thorning-Schmidt
2006: Villy Søvndal
2007: Pia Kjærsgaard
2008: Morten Østergaard
2009: Bertel Haarder
2010: Søren Pind
2011: Johanne Schmidt-Nielsen
2012: Mette Frederiksen
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Videnskabernes Selskab: Derfor har Folketinget brug for uafhængig videnskabelig rådgivning
- Tænketank: Venstres håndgranat ind i forskningsreserven er noget af det bedste, der er sket for forskningen i lang tid
- DM: Den kommende regering må gøre op med den omfattende politiske detailstyring af universiteterne
- Optagesystemet er en rørt brik, som to regeringer i træk ikke har flyttet


























