Birgitte Brock er fra 1. juli valgt som forskningschef ved Steno Diabetes Center (SDCC), hvor hun får ansvaret for at videreudvikle centrets forskningsmiljøer.
Det skriver Region Hovedstaden i en pressemeddelelse.
Birgitte Brock kommer senest fra en stilling som overlæge ved afdelingen for Blodprøver og Biokemi på Aarhus Universitetshospital. Hun er desuden ansat som lektor på Aarhus Universitet i både den basale sektor ved Institut for Biomedicin og den kliniske sektor ved Institut for Klinisk Medicin. Birgitte Brock har en ph.d. fra Aarhus Universitet og er speciallæge i klinisk farmakologi.
”Som forskningschef på SDCC er det min primære rolle at understøtte og facilitere den højt, anerkendte forskning på SDCC i samarbejde med Steno Partner hospitalerne i Region Hovedstaden, universiteter, kommuner, praksissektoren. Desuden at skabe synergi med forskningen i de kommende Steno-satsninger i de fire øvrige regioner. Et yderligere meget vigtigt område er, at vi medvirker til at få implementeret den viden, som vi skaber på SDCC, i patientbehandlingen til gavn for personer med diabetes både nationalt og internationalt,” siger Birgitte Brock ifølge Region Hovedstaden.
Birgitte Brock har i hele sin karriere forsket i diabetes. Hun har blandt andet arbejdet med basalforskning i bugspytkirtlens insulinproducerende celler og er nu igang med klinisk forskning, hvor hun forsker i nervepåvirkning (neuropati) hos personer med type 1 diabetes.
Indsigt

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Folkemødet får ny scene med fokus på uddannelse
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet
- Regeringen mangler videnskabelig rådgivning, mener ATV
- Unge forskere i Norden: De økonomiske rammer står i vejen for tættere nordisk forskningssamarbejde






















