Bliv abonnent
Annonce

V-borgmestre stempler ind: Regeringen er under pres for at hjælpe fiskere med CO2-afgift

Landinger i danske havne kan komme til at falde drastisk med CO2-afgift på fiskeriet, advarer både fiskeriorganisationer og partier. For fiskerne vil søge til udenlandske havne for at lande og tanke brændstof uden afgift, lyder det. K-ordfører forudser "massakre" på nordjyske lokalsamfund.
Landinger i danske havne kan komme til at falde drastisk med CO2-afgift på fiskeriet, advarer både fiskeriorganisationer og partier. For fiskerne vil søge til udenlandske havne for at lande og tanke brændstof uden afgift, lyder det. K-ordfører forudser "massakre" på nordjyske lokalsamfund.Foto: Signe Goldmann/Ritzau Scanpix

Venstre-borgmester i Hjørring og formand for Nordjysk Fiskerikommune Netværk, Søren Smalbro, lægger ikke fingre imellem, når han skal beskrive situationen for de danske fiskere, som fra nytår skal betale CO2-afgift.

”Det er så dumt, at jeg næsten ikke kan beskrive det,” siger Søren Smalbro.

Fiskerne bliver omfattet industriens CO2-afgift, og afgiften var tiltænkt at skulle fremme den grønne omstilling indenfor fiskeriet ved at få fiskerne til at skifte til grønt brændstof i stedet for at sejle på dieselolie.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026