DF i nøgleposition
Danmarks sikkerhedspolitik har brug for et eftersyn, mener alle oven på 11. september, socialdemokraternes overraskende forsvarsudspil og afsløringen af NATO's kritik af dansk forsvar. Men skal det være i den tunge luksusudgave i form af en ny og langsomt arbejdende forsvarskommission, der også kigger på, om forsvarets opbygning fortsat passer til det nye trusselsbillede? Eller kan man nøjes med en skrabet udgave med en hurtigere arbejdende arbejdsgruppe?
Forsvarsminister Svend Aage Jensby (V) har i de seneste dage arbejdet intenst på at sikre et flertal bag en såkaldt motiveret dagsorden til fordel for arbejdsgruppeløsningen, som ministeren agter at fremsætte under en forespørgselsdebat om forsvaret tirsdag.
Dansk Folkepartis udenrigs- og forsvarsordfører Peter Skaarup kalder det fornuftigt med en kulegravning af de sikkerhedspolitiske aspekter i lyset af 11. september-katastrofen.
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Koreanere melder sig ind i fregat-konkurrencen med løfte om lav pris og hurtig levering
- Danmarks forsvar og beredskab har alvorlige mangler. Det skal den nye regering få styr på
- Christian Friis Bach til veteran: Dit angreb på mig er hverken rimeligt eller rigtigt



















