DF i nøgleposition
Danmarks sikkerhedspolitik har brug for et eftersyn, mener alle oven på 11. september, socialdemokraternes overraskende forsvarsudspil og afsløringen af NATO's kritik af dansk forsvar. Men skal det være i den tunge luksusudgave i form af en ny og langsomt arbejdende forsvarskommission, der også kigger på, om forsvarets opbygning fortsat passer til det nye trusselsbillede? Eller kan man nøjes med en skrabet udgave med en hurtigere arbejdende arbejdsgruppe?
Forsvarsminister Svend Aage Jensby (V) har i de seneste dage arbejdet intenst på at sikre et flertal bag en såkaldt motiveret dagsorden til fordel for arbejdsgruppeløsningen, som ministeren agter at fremsætte under en forespørgselsdebat om forsvaret tirsdag.
Dansk Folkepartis udenrigs- og forsvarsordfører Peter Skaarup kalder det fornuftigt med en kulegravning af de sikkerhedspolitiske aspekter i lyset af 11. september-katastrofen.
Indsigt
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet- H.K.H. Joachim Holger Waldemar Christian57 år
I dag
Prins til Danmark, greve af Monpezat, forsvarsindustriattaché og stedfortrædende forsvarsattaché, Washington D.C.
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack ElholmHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat














