Anne Marie Kindberg
Rasmus NielsenAnne Marie Kindberg bliver ny direktør for Nordens største politiske mediehus

Bestyrelsen for Alrow Media har med virkning 1. august 2024 ansat den 43-årige Anne Marie Kindberg som ny administrerende direktør. Alrow Media udgiver det politiske medie Altinget i de tre skandinaviske lande samt ugebrevet Mandag Morgen i Danmark med tilhørende tænketank.
Anne Marie Kindberg har senest været kommerciel direktør i den skandinaviske, digitale bank Lunar. Tidligere var hun blandt andet drifts- og markedsføringsdirektør i Microsoft Danmark.
Om udnævnelsen til koncernchef for Alrow Media siger selskabets bestyrelsesformand og ejer Rasmus Nielsen:
“Anne Marie Kindberg har siddet i bestyrelsen det seneste halvandet år, og fra det samarbejde kender vi hendes kommercielle tæft, stærke digitale forståelse, høje energiniveau og positive livssyn. Og hun ved, hvad hun går ind til: En bredt respekteret, publicistisk virksomhed med en voksende kundebase og specialiserede vidensmedarbejdere, der har mod på meget mere innovation og vækst i de kommende år," forklarer Rasmus Nielsen og fortsætter:
"Hun får til opgave at øge væksten og indtjeningsevnen i Skandinavien, udvikle ugebrevet Mandag Morgen, genrejse vores annonceomsætning, udvikle strategien for brug af kunstig intelligens samt fortsætte den europæiske udvidelse med vores koncept for nichemedier."
Anne Marie Kindbergs særlige interesse for politik og samfundsforhold skyldes ikke kun, at hun er kandidat i Statskundskab fra Københavns Universitet i 2006. Hun er vokset op i et politisk hjem, og hun fortæller selv om sit skridt:
“Skiftet til mediebranchen er selvfølgelig nyt, men det føles alligevel lidt som at komme hjem. Jeg har altid haft en stærk samfundsinteresse, og muligheden for at hjælpe med at sikre neutral politisk formidling på tværs af de nordiske lande er en gave. Alrow Media er samtidig en virksomhed i vækst - på tværs af medieudgivelser og tænketank - og det gør kun opgaven mere spændende. Jeg glæder mig til at bidrage til at drive selskabet mod yderligere ekspansion i de kommende år.”
Hun vil få et tæt samarbejde med Rasmus Nielsen, der som arbejdende bestyrelsesformand har en aktiv rolle i den virksomhed, han startede for snart 25 år siden.
Anne Marie Kindberg afløser Christoph Nørgaard, der har været koncernchef siden 2019.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet- H.K.H. Joachim Holger Waldemar Christian57 år
I dag
Prins til Danmark, greve af Monpezat, forsvarsindustriattaché og stedfortrædende forsvarsattaché, Washington D.C.
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack ElholmHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat
















