Corydon: Regeringen begår en stor fejl ved at skrotte headhuntere til at hyre departementschefer

Regeringen bør hurtigst muligt genindføre brugen af headhuntere, når den skal finde nye departementschefer.
Sådan lyder budskabet fra Bjarne Corydon, der ikke lægger fingre i mellem i sin kritik af regeringens beslutning om at droppe headhunternes hjælp til rekruttering af landets øverste embedsmænd.
"Det er en stor fejl. Der er tydelige fordele ved at bruge headhuntere. Der er stor risiko for, at man træffer beslutninger med bias og får lagt al for stor vægt på sine egne egoistiske hensyn i stedet for at tænke på de langsigtede hensyn for landet, og at den model, som vi har i Danmark, helst skal være lige så stærk, når man går, som da man kom. Alle de ting svækker man ved at lukke processen," siger Bjarne Corydon.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Lars Rosendahl Christophersen73 årI dag
Kommandør, kammerherre, fhv. jagtkaptajn for Kongeskibet Dannebrog 2008-13, fhv. adjudant for forsvarsministeren
Christian Grønning47 år3. juni
Kommunikationsdirektør, Saxo Bank
Jens Worning61 år4. juni
Udenrigspolitisk kommentator, Kristeligt Dagblad, rådgiver og foredragsholder, forfatter til "UKRAINE 24.02 - den nye verdensorden", Forlaget KLIM
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling












