Bliv abonnent
Annonce
Om  
Susie Jessen
Inger Støjberg
Peter Skaarup

Danmarksdemokraterne har valgt forsvarsordfører

Lise Bech (t.h.) giver Danmarksdemokraternes senere formand Inger Støjberg (t.v.) et kram i december 2021, da Støjberg blev fundet uværdig til at sidde i Folketinget. På det tidspunkt var Lise Bech medlem af Dansk Folkeparti og Støjberg var løsgænger.
Lise Bech (t.h.) giver Danmarksdemokraternes senere formand Inger Støjberg (t.v.) et kram i december 2021, da Støjberg blev fundet uværdig til at sidde i Folketinget. På det tidspunkt var Lise Bech medlem af Dansk Folkeparti og Støjberg var løsgænger.Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix
19. december 2022 kl. 12.35

En uge efter de historisk lange regeringsforhandlinger er faldet på plads, har Danmarksdemokraterne fordelt ledelsesposter og ordførerskaber mellem deres 14 valgte mandater til Folketinget. 

Posten som forsvarsordfører er ikke gået til Søren Espersen, der tidligere i år skiftede til Danmarksdemokraterne fra Dansk Folkeparti, hvor han var forsvarsordfører gennem adskillige år. Posten skal i stedet varetages af Lise Bech, der også har en fortid i Dansk Folkeparti. Her var hun blandt andet veteranordfører.

Søren Espersen var også udenrigsordfører i sit gamle parti. Det bliver han heller ikke i sit nye parti. Den post har nyvalgte Charlotte Munch nemlig fået. 

Espersen, der også er tidligere kommitteret for Hjemmeværnet, skal i stedet være Danmarksdemokraternes kultur- og kirkeordfører.

Peter Skaarup bliver gruppeformand, mens Inger Støjberg "selvfølgelig fortsætter som formand", skriver hun i et brev til medlemmerne. 

Susie Jessen, som er valgt til Folketinget for første gang, skal være politisk ordfører. Hun har tidligere været politisk konsulent for Kristian Thulesen-Dahl i Dansk Folkeparti, samt politisk konsulent og taleskriver for Brian Mikkelsen i Dansk Erhverv. 

Danmarksdemokraterne har fordelt ledelsesposter og ordførerskaber således:

  • Peter Skaarup bliver gruppeformand og udlændinge- og integrationsordfører
  • Susie Jessen bliver politisk ordfører, ligestillingsordfører og landdistrikts- og ø-ordfører
  • Dennis Flydtkjær bliver finansordfører og kommunalordfører 
  • Hans Kristian Skibby bliver skatteordfører, fødevareordfører, landbrugs- og miljøordfører
  • Lise Bech bliver forsvarsordfører, klima-, energi- og forsyningsordfører og beredskabsordfører
  • Kristian Bøgsted bliver fiskeriordfører, indfødsretsordfører, færøordfører og boligordfører
  • Betina Kastbjerg bliver erhvervsordfører, retsordfører, forbrugerordfører og IT-ordfører
  • Jens Henrik Thulesen Dahl bliver sundhedsordfører, psykiatriordfører og europaordfører
  • Charlotte Munch bliver udenrigsordfører og beskæftigelsesordfører 
  • Marlene Harpsøe bliver social- og ældreordfører, uddannelses- og forskningsordfører og handicapordfører
  • Karina Adsbøl bliver børne- og undervisningsordfører, familieordfører og er desuden medlem af Folketingets Præsidium
  • Kenneth Fredslund Petersen bliver transportordfører og grønlandsordfører
  • Søren Espersen bliver kultur- og kirkeordfører 

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026