Thomas Ahrenkiel er blevet fritaget fra tjeneste og sendt hjem efter Tilsynet med Efterretningstjenesterne har fremlagt resultaterne af en undersøgelse.
Det skriver Politiken.
Ifølge undersøgelserne har Forsvarets Efterretningstjeneste siden 2014 tilbageholdt centrale oplysninger for tilsynet. Thomas Ahrenkiel var chef for Forsvarets Efterretningstjeneste fra 2010 til 2015, hvorfor hans rolle i sagen skal undersøges.
Thomas Ahrenkiel var indtil 1. august departementschef for Forsvarsministeriet, men stoppede efter en række svindelskandaler, hvor han blev kritiseret for ikke at havde håndteret problemerne med rettidig omhu.
Og på trods af flere dårlige sager blev Ahrenkiel i juni udpeget til at være Danmarks nye ambassadør i Tyskland. En post han ikke længere skal tiltræde.
Fritagelsen kommer blot timer, efter at forsvarsminister Tine Bramsen (S) besluttede at hjemsende den nuværende chef for Forsvarets Efterretningstjeneste Lars Findsen.
- Hvis staten ikke dropper kontroversiel virksomhed, bliver vi en teknologisk vasalstat for USA
- Forsker: Jeg har mødt de mænd, der flygter fra frontlinjen i Ukraine. Her er, hvad de fortæller mig
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Rapport: Stor lukkethed præger dansk forsvarspolitik

















