Danmark donerede udstyr for 220 mio. kroner til Ukraine i krigens første uger

26. oktober 2023 kl. 05.00
Det er ikke kun krudt, kugler og F-16 kampfly, som Danmark har sendt Ukraines vej. Droner, beskyttelsesveste og beboelsescontainere er også blandt elementerne på listen over danske donationer.
Og i de første uger efter at russiske kampvogne rullede ind i Ukraine den 24. februar sidste år, gik det rigtig stærkt. Udstyr for i alt 221 millioner kroner røg afsted østpå.
Det fremgår af en liste over aktstykker til Finansudvalget fra Forsvarsministeriet, der indtil nu har været fortrolige. Nu er fortroligheden blevet ophævet. Dermmed er det muligt at få et overblik over, hvad der konkret var tale om i de enkelte donationer i de første uger.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet- H.K.H. Joachim Holger Waldemar Christian57 år
I dag
Prins til Danmark, greve af Monpezat, forsvarsindustriattaché og stedfortrædende forsvarsattaché, Washington D.C.
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack ElholmHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat














