Danmark donerede udstyr for 220 mio. kroner til Ukraine i krigens første uger

26. oktober 2023 kl. 05.00
Det er ikke kun krudt, kugler og F-16 kampfly, som Danmark har sendt Ukraines vej. Droner, beskyttelsesveste og beboelsescontainere er også blandt elementerne på listen over danske donationer.
Og i de første uger efter at russiske kampvogne rullede ind i Ukraine den 24. februar sidste år, gik det rigtig stærkt. Udstyr for i alt 221 millioner kroner røg afsted østpå.
Det fremgår af en liste over aktstykker til Finansudvalget fra Forsvarsministeriet, der indtil nu har været fortrolige. Nu er fortroligheden blevet ophævet. Dermmed er det muligt at få et overblik over, hvad der konkret var tale om i de enkelte donationer i de første uger.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Magthavernes ansvarsflugt er en hån mod hver soldat, der har sat støvlerne i det afghanske støv
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- Fredsforsker: Europa opruster i et tempo, vi ikke har set siden Den Kolde Krig
Nyhedsoverblik
Afghanistan-udredning

Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene

Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv

Magthavernes ansvarsflugt er en hån mod hver soldat, der har sat støvlerne i det afghanske støv
















