Et år efter valget er vælgerne flygtet fra SVM: "Det er flere end nogen anden regering i danmarkshistorien"

Regeringspartierne har mistet historisk mange vælgere det forgangne år.
Over en halv million danskere, som satte kryds ud for Socialdemokratiet, Venstre eller Moderaterne ved folketingsvalget i november sidste år, ville stemme anderledes, hvis der var valg i dag.
Det viser en ny analyse af vælgervandringer, som professor Kasper Møller Hansen har lavet for Altinget. Modregner man de vælgere, der er kommet til, ville de tre partier samlet set miste cirka 377.000 stemmer.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling















