Bliv abonnent
Annonce

Forsvaret i Arktis kommer hjem i tv-stuerne

Foto: Søværnet / Forsvarsgalleriet
18. marts 2019 kl. 02.00

Det danske forsvars opgaveløsning i Arktis er sjældent noget, der fylder særlig meget på de danske tv-stationers sendeflader. Det samme kan man sige om Grønland og Færøerne. Men det bliver der ændret en smule på de næste fire uger. Her vil DR nemlig i bedste sendetid torsdag aften tage seerne med nordpå til Færøerne og Grønland for at følge Arktisk Kommandos arbejde.

I serien ”Arktisk Kommando” kommer seerne således med på opgaver i kommandoens ansvarsområde, der strækker sig fra farvandet omkring Færøerne i øst, Grønlandshavet og det Arktiske Hav i nord, hen over Danmarksstrædet og Irminger Havet til Davidsstrædet og Baffin Bugten mellem Canada og Grønland.

Seerne får således mulighed for at stifte bekendtskab med blandt andet de seks FUP'er på Station Nord, de 12 medlemmer af Siriuspatruljen og de to ”tårnugler” på Forsvarets Vagt Mestersvig på Østgrønlands kyst, ligesom de kommer med på redningsaktioner, når Forsvarets skibe og fly er i aktion.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026