Bliv abonnent
Annonce
Anmeldelse af 
Jakob Nielsen

5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også

'Udvalgte kolbøtter' er en læseværdig og humoristisk bog. Men det er også en græsk tragedie: en beretning om en mand, der forsøger at tage kontrol over sit liv ved at gøre sin pligt og fuldbyrde sin fars (og farfars) politiske karriere.
'Udvalgte kolbøtter' er en læseværdig og humoristisk bog. Men det er også en græsk tragedie: en beretning om en mand, der forsøger at tage kontrol over sit liv ved at gøre sin pligt og fuldbyrde sin fars (og farfars) politiske karriere.Foto: Linda Kastrup/Ritzau Scanpix
20. maj 2026 kl. 02.00

Udvalgte kolbøtter
Jakob Ellemann-Jensen
Forlaget 28B. 288 sider. Udkommer 21. maj 2026

 

I begyndelsen af SVM-regeringen lå der et fast møde en gang om ugen mellem de tre partiledere. Mødet begyndte klokken 19 på Marienborg og havde ingen bagkant.

Jakob Ellemann-Jensen fandt det sært umoderne at holde et system af embedsfolk i mindst tre ministerier på standby hele aftenen, når der ikke var særlige kriser at løse. Han tog det op under seks øjne med Mette Frederiksen (S) og Lars Løkke Rasmussen (M). Kunne møderne ikke lægges ind i kalenderen i dagtimerne?

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026