
21. juni 2025 kl. 08.51
Det statslige infrastrukturselskab Naviair har ansat Janni Torp Kjærgaard som midlertidig hr-direktør.
Det skriver Janni Torp Kjærgaard i et opslag på LinkedIn.
"Jeg er i denne uge tiltrådt som CHRO hos Naviair. Naviair har sagt farvel til deres tidligere hr-direktør - og jeg har sagt ja til at træde ind som interim og være med til at understøtte, at Naviair kan kan levere på sin samfundsvigtige kerneopgave : at lede fly sikkert og effektivt gennem dansk luftrum," skriver hun.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Læs også
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Krigen kostede Signe livet. Nu blander hendes mor sig i betændt Afghanistan-debat
Nyhedsoverblik
Nato-udenrigsministermøde i Helsingborg
Bog fra Jakob Ellemann




















