Troels Lund Poulsen
Thomas DanielsenTo Venstre-ministre ansætter nye særlige rådgivere

Der er netop blevet ansat to nye særlige rådgivere i Forsvarsministeriet og Transportministeriet. Begge med baggrund i Venstres politiske sekretariat på Christiansborg og med erfaring fra centraladministrationen.
Forsvarsminister og vicestatsminister Troels Lund Poulsen (V) skal fremover understøttes af Frederik Leisner.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra Forsvarsministeriet.
Leisner kommer fra en stilling som særlig rådgiver i Transportministeriet, hvor han har arbejdet for Thomas Danielsen (V), siden regeringen tiltrådte.
Tidligere har han arbejdet på Venstres politiske sekretariat på Christiansborg, foruden at have været fuldmægtig i Justitsministeriet.
Leisner skal arbejde sammen med de to øvrige særlige rådgivere, Jakob Ullegård og Kim Bové.
Når Leisner forlader Transportministeriet, bliver hans plads overtaget af Mie Bredahl Christiansen som ny særlig rådgiver for transportminister Thomas Danielsen.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra Transportministeriet.
Christiansen kommer fra en stilling som chefrådgiver i Udenrigsministeriet, og har tidligere været public affairs-rådgiver i Ørsted. Forud for det var hun politisk konsulent i Landbrug & Fødevarer, foruden at have gået sin gang som politisk medarbejder for Venstre på Christiansborg.
De tiltræder begge to til februar.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Krigen kostede Signe livet. Nu blander hendes mor sig i betændt Afghanistan-debat





















