Løkke vil drøfte EU-veto, men de fleste partier tøver: ”Det korte svar er nej”

BRUXELLES: Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) sad mandag i Bruxelles med til det første møde i en ny kreds af lande, der vil have gjort op med retten til at trække vetokortet i EU’s udenrigspolitiske beslutninger.
Løkke smuttede dog, lige før øjeblikket skulle foreviges med et gruppebillede. Det er der en grund til. Danmark har kun observatørstatus i gruppen. Regeringen har endnu ikke lagt sig fast på, om den overhovedet synes, det er en god idé at fjerne den nødbremse, der i dag gør, at alle beslutninger om for eksempel sanktioner eller andre europæiske svar på konflikter og kriser i verden skal træffes med enighed blandt de 27 medlemmer af Den Europæiske Union.
Tidligere i maj stillede Tyskland sig i spidsen for en såkaldt vennegruppe af lande, der ønsker at styrke beslutningskraften på EU’s fælles udenrigspolitik ved at overgå fra enstemmighed til flertalsbeslutninger i visse tilfælde.
Gruppen holdt sit første møde i Bruxelles 22. maj. Den er åben for alle blandt de 27 EU-lande, der ønsker at arbejde i den retning.
Pt. er ti lande medlemmer, mens danskerne og svenskerne deltog på det første møde som observatører. Også Irland har vist interesse for at blive observatør.
De ti lande er:
- Tyskland
- Frankrig
- Spanien
- Belgien
- Finland
- Italien
- Luxembourg
- Holland
- Slovenien
- Rumænien
En beslutning om at gå bort fra enstemmighed vil kun kunne træffes, hvis alle 27 EU-lande er enige om det. I så tilfælde vil beslutninger gennemføres med kvalificeret flertal. Det består af mindst 55 procent af EU-landene, der samtidig skal tælle mindst 65 procent af EU's samlede befolkning.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Vi har mere brug for Ukraine, end de har for os
- Magthavernes ansvarsflugt er en hån mod hver soldat, der har sat støvlerne i det afghanske støv
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
Nyhedsoverblik

Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene

Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv

Magthavernes ansvarsflugt er en hån mod hver soldat, der har sat støvlerne i det afghanske støv

















