
15. januar 2026 kl. 02.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Både i København og i Nuuk må der være stor tilfredshed med mødet i Washington. I lyset af den højspændte situation om Grønland mundede forhandlingerne ud i et positivt resultat.
Arbejdsgruppen "på højt niveau", der uden tvivl var et dansk forslag, blev den krog, der kan bringe parterne ind i en nogenlunde normal diplomatisk proces, få sænket temperaturen og forhåbentlig luge ud i de værste amerikanske usandheder.
Særligt i betragtning af, at mødet blev ledet af vicepræsident Vance, som i sin tid anførte det berygtede sammenstød med den ukrainske præsident Zelenskyj, er det en sejr for Danmark og Grønland, at det gik anderledes denne gang.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
Nyhedsoverblik
Afghanistan-udredning

Veteran til Søren Gade: Hvor kan jeg returnere min medalje for sårede i tjeneste?

Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen

Folketingets øverste ledelse kan underkende centralt udvalg i strid om Afghanistan-eftermæle


















