Minister går ind i missilkrig

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) kaster sig nu ind i den interne krig mellem Hæren og Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) om indkøb af et nyt luftværnssystem, som er en af de vigtigste brikker i den nye brigade, som Forsvaret er ved at stable på benene.
Ministeren stiller sig således bag FMI's planer om at genbruge en stor mængde missiler fra Flyvevåbnet i det nye luftværnssystem.
”For så vidt angår anskaffelsen af luftværnsystemer til Hæren pågår der et analysearbejde, som forventes afsluttet i løbet af 2021. I dette arbejde søger Forsvaret at identificere en moderne, fleksibel og fremtidssikret luftværnskapacitet, hvor der som udgangspunkt anvendes eksisterende materiel og missiler - i det omfang det er muligt og relevant,” skriver Trine Bramsen i et svar til Venstre's forsvarsordfører Lars Christian Lilleholt.
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Koreanere melder sig ind i fregat-konkurrencen med løfte om lav pris og hurtig levering
- Christian Friis Bach til veteran: Dit angreb på mig er hverken rimeligt eller rigtigt
- Her er de vigtigste opgaver for Danmarks næste beredskabsminister


















