NFC: Glem ikke forskningen, når forligsmilliarderne skal fordeles

Regeringen offentliggjorde 13. marts, at de ønsker at løfte forsvarsudgiverne med yderligere 40,5 milliarder kroner i 2024-2028. Danmark skal opruste, og dét kræver investeringer i krudt og kugler, i militære kapaciteter og flere værnepligtige.
Men vi må ikke glemme forskningen. For, som regeringen også kom ind på, så er droner, højteknologisk krigsførelse og hybridkrig en del af virkelighedens kampplads – både nutidens og fremtidens.
Fra amerikansk side lægges der derfor i lige så høj grad vægt på at vinde det teknologiske kapløb som selve materielanskaffelsen. Den amerikanske hær har for eksempel tredoblet sine investeringer i biotek fra 20 til 60 milliarder USD om året, så biotek i dag er den klart største teknologiske satsning for Pentagon. Og her har Danmark noget at byde på med en verdensledende biotek-klynge.
Danmark investerer langt mindre end vores nabolande.
Lars Bo Larsen
Direktør, Nationalt Forsvarsteknologisk Center
Sammen med danske firmaer kan dansk forskning også byde ind i den helt skarpe ende på IT systemintegration og kunstig intelligens. Og på det maritime område kan vi mobilisere en verdensledende vidensklynge.
Fælles for disse områder er, at vi kan bringe unikke styrkepositioner i spil til gavn for både dansk forsvar og dansk industri – og ikke mindst styrke vores alliancer.
Nationalt Forsvarsteknologisk Center er her for at bygge bro mellem forskningsverdenen, industrien og Forsvaret. Danmark har styrkepositioner inden for områder som kunstig intelligens og systemer som droner, der bliver afgørende for fremtidens forsvar.
EU har et mål om, at vi anvender to procent af forsvarsbudgettet på forskning og udvikling. Det er vi i dag langt fra. Faktisk investerer Danmark langt mindre end vores nabolande. Men potentialet er stort, hvis vi bygger videre på vores styrkeområder.
Flere midler til forskning af forsvarsteknologier kan være en af de mest effektive måder at placere Danmark solidt på det sikkerhedspolitiske landkort i en tid med øgede geopolitiske spændinger.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet- H.K.H. Joachim Holger Waldemar Christian57 år
I dag
Prins til Danmark, greve af Monpezat, forsvarsindustriattaché og stedfortrædende forsvarsattaché, Washington D.C.
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack ElholmHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat














