Organisationer vil have ny minister til at gentænke beredskabet: Civilsamfundet skal være en fast og integreret aktør

7. november 2024 kl. 05.00
Danskerne var førstehåndsvidner til det danske beredskab, der rullede ud, mens alle iførte os mundbind og bevæbnede os med håndsprit.
Men for Røde Kors blev coronakrisen et eksempel på, hvorfor der er brug for en nytænkning af det danske beredskab.
"Der er brug for, at man går væk fra tilgangen om kun at tænke beredskab og samfundssikkerhed som en myndighedsopgave, der er brug for at indtænke civilsamfundet som en aktør," siger Louise K. Jühne Paulsen, der er beredskabschef i Røde Kors.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Forsvar og Beredskab fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
















