Regeringen vil garantere virksomheders investeringer i ukrainsk forsvarsindustri

20. marts 2025 kl. 09.54
Regeringen vil styrke samarbejdet mellem danske og ukrainske forsvarsvirksomheder med en garanti for danske virksomheders investeringer i det krigsramte land.
Det skriver Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.
"Med danske investeringer kan ukrainske forsvarsvirksomheder fortsat udvikle sig. Og danske virksomheder vil få adgang til viden, som er vigtige for at udvikle fremtidens teknologier. Det er endnu et stærkt bidrag til den ukrainske frihedskamp og samtidig et stort skridt mod en stærkere dansk forsvarsindustri," lyder det fra erhvervsminister Morten Bødskov (S).
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Læs også
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Veteran til Søren Gade: Hvor kan jeg returnere min medalje for sårede i tjeneste?
- Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse
- Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen
- Vi har mere brug for Ukraine, end de har for os
- Folketingets øverste ledelse kan underkende centralt udvalg i strid om Afghanistan-eftermæle
Nyhedsoverblik
Afghanistan-udredning

Veteran til Søren Gade: Hvor kan jeg returnere min medalje for sårede i tjeneste?

Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen

Folketingets øverste ledelse kan underkende centralt udvalg i strid om Afghanistan-eftermæle

















