Stoltenberg advarer mod en nordisk blok i Nato

Natos generalsekretær Jens Stoltenberg var inviteret som gæstetaler til Nordisk Råds 75. session. Her beskrev han sig selv som "en varm tilhænger af nordisk samarbejde." Han mener, at det nordiske samarbejde har givet konkrete resultater inden for kultur, miljø og mange andre områder.
"Jeg er også varm tilhænger af nordisk samarbejde, fordi det har bragt nordiske politikere, parlamentarikere, ministre og embedsmænd tættere på hinanden. Det har skabt venskab og tillid mellem beslutningstagere i Norden, på tværs af landegrænser og på tværs af partigrænser," siger Stoltenberg og fortsætter:
"Det er særligt vigtigt i en tid, hvor polarisering, fragmentering og mistænksomhed truer tilliden til demokratiet og de åbne samfund, vi ønsker at bygge her i nord."
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Danmarks forsvar og beredskab har alvorlige mangler. Det skal den nye regering få styr på
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Vi bruger milliarder i rekordfart – men får forældet kampkraft retur i sneglefart
- Dansk Erhverv vil have klare principper for hvordan milliarder til samfundssikkerhed bruges


















