Stoltenberg advarer mod en nordisk blok i Nato

Natos generalsekretær Jens Stoltenberg var inviteret som gæstetaler til Nordisk Råds 75. session. Her beskrev han sig selv som "en varm tilhænger af nordisk samarbejde." Han mener, at det nordiske samarbejde har givet konkrete resultater inden for kultur, miljø og mange andre områder.
"Jeg er også varm tilhænger af nordisk samarbejde, fordi det har bragt nordiske politikere, parlamentarikere, ministre og embedsmænd tættere på hinanden. Det har skabt venskab og tillid mellem beslutningstagere i Norden, på tværs af landegrænser og på tværs af partigrænser," siger Stoltenberg og fortsætter:
"Det er særligt vigtigt i en tid, hvor polarisering, fragmentering og mistænksomhed truer tilliden til demokratiet og de åbne samfund, vi ønsker at bygge her i nord."
Indsigt
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet- H.K.H. Joachim Holger Waldemar Christian57 år
I dag
Prins til Danmark, greve af Monpezat, forsvarsindustriattaché og stedfortrædende forsvarsattaché, Washington D.C.
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack ElholmHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat














