Bliv abonnent
Annonce
Kommentar af 
Benny Damsgaard

Stop med at bruge ordet "krigsskat" om noget, der sikrer fred

Forsvaret er ikke indrettet til angrebskrig, men til at forsvare kongerigets grænser.
Det samme gælder i øvrigt for Nato, som Danmark er en del af – en forsvarsalliance oprettet for at beskytte medlemslandene mod angreb, skriver Benny Damsgaard.
Forsvaret er ikke indrettet til angrebskrig, men til at forsvare kongerigets grænser. Det samme gælder i øvrigt for Nato, som Danmark er en del af – en forsvarsalliance oprettet for at beskytte medlemslandene mod angreb, skriver Benny Damsgaard.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
12. februar 2025 kl. 09.25

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Det giver ingen mening at kalde en eventuel ekstraskat til at finansiere de stigende udgifter til forsvaret en "krigsskat". Dansk forsvar er, som navnet antyder, indrettet til at forsvare kongeriget – ikke til at føre angrebskrig.

Jeg forstår godt den politiske motivation bag navngivningen, især hvis man er modstander. Et klassisk politisk greb for at få noget normalt til at fremstå unormalt er at give det et kontroversielt, ildevarslende navn.

Og når det kommer til at være kontroversielt og ildevarslende, er der meget lidt, der slår ordet "krig".

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026