Troels Lund varsler mere "permanent tilstedeværelse" i Grønland og Arktis

Det er nødvendigt at styrke sikkerheden i Arktis og nordatlanten yderligere.
Det siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) på et pressemøde onsdag, samtidig med at Danmark og Grønland mødes med den amerikanske vicepræsident og udenrigsminister i Washington.
"Vi kommer til at have en mere permanent tilstedeværelse," sagde ministeren og henviste til, at Danmark allerede har investeret omkring 88 milliarder i indsatser, der skal styrke forsvaret og sikkerheden i det arktiske område.
"Det er en klar prioritet for regeringen og hele Kongeriget, at vi både styrker vores egen og Nato's tilstedeværelse i Arktis og Nordatlanten. På den måde styrker vi vores fælles sikkerhed i Arktis, som er til gavn for hele alliancen," sagde han.
Tidligere onsdag udsendte den grønlandske regering en pressemeddelelse, hvori det fremgik, at man nu vil øge den militære tilstedeværelse med "fly, skibe og soldater", herunder også fra Nato-allierede.
Nato-allierede på vej
På pressemødet ville Troels Lund Poulsen ikke svare på, hvilke medlemmer af Nato-alliancen der er tale om. Det må de pågældende lande selv offentliggøre, sagde han.
Han anerkendte dog udtalelsen fra den svenske statsminister, Ulf Kristersson, der kort inden pressemødet meddelte, at svenske officerer vil lande i Grønland senere i onsdag.
Også forsvarschef Michael Hyldgaard mødte pressen, og han redegjorde blandt andet for de indsatser, som det danske forsvar har gennemført i Grønland det seneste år.
På pressemødet fik forsvarsministeren et spørgsmål fra en journalist, som han kaldte "fuldstændig hypotetisk".
Journalisten ville vide, om danske soldater kan bruges til væbnet kamp, hvis amerikanske soldater skulle angribe Kongeriget.
Troels Lund Poulsen slog fast, at han anser det som "usandsynligt", at et Nato-land skulle angribe en allieret, og at han ikke vil "spekulere" i sådan et scenarie.
Men den stående ordre til de danske soldater er den samme, som den "altid har været gældende i nyere tid", sagde ministeren:
"Hvis man bliver angrebet, skal man forsvare Kongeriget."
Indsigt
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet- H.K.H. Joachim Holger Waldemar Christian57 år
I dag
Prins til Danmark, greve af Monpezat, forsvarsindustriattaché og stedfortrædende forsvarsattaché, Washington D.C.
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack ElholmHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat
















