Bliv abonnent
Annonce
Anmeldelse af 
Jonas Parello-Plesner

Tysk Kina-bog nærer ingen illusioner om Xi Jinpings intentioner

Bogen kan klart anbefales til danske læsere, da Danmark er et mikrokosmos af Tyskland med et solidt eksport- og handelsforhold til Kina, og en ofte fortsat noget illusionsramt debat om hvilken type stormagt Kina er i færd med at udvikle sig til, skriver Jonas Parello-Plesner.
Bogen kan klart anbefales til danske læsere, da Danmark er et mikrokosmos af Tyskland med et solidt eksport- og handelsforhold til Kina, og en ofte fortsat noget illusionsramt debat om hvilken type stormagt Kina er i færd med at udvikle sig til, skriver Jonas Parello-Plesner.Foto: Pool/Reuters/Ritzau Scanpix
20. november 2023 kl. 05.00

Ende der China-Illusion – wie wir mit Pekings Machtanspruch umgehen müssen
Janka Oertel
Piper Verlag, 304 sider, udkom 31. august 2023

 

Tyskland tog gevaldigt fejl i at samarbejde og (gas)-handel med Rusland alene kunne sikre fredelig sameksistens.

Den fejl skal ikke begås igen med forholdet til Kina. Det er Janka Oertels ærinde i hendes Kina-bog, 'Ende der China-Illusion – wie wir mit Pekings Machtanspruch umgehen müssen'.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026