Anders Kappel
Lars TherkildsenDR-chef ny kommunikationschef hos Hofor
Hovedstadens forsyningsselskab, Hofor, har ansat ny kommunikationschef i form af Anders Kappel.
Det skriver Hofor i en pressemeddelelse.
Anders Kappel har tidligere arbejdet i DR, senest i en stilling som chef for DR's streamingtjenester. I sin nye stilling i Hofor bliver han ansvarlig for selskabets eksterne og interne kommunikation.
Han overtager jobbet fra Britt Spangsberg, der skal være kommunikations- og analysechef i Danmarks Idrætsforbund.
Anders Kappel starter snarest muligt i Hofor og siger i forbindelse med ansættelsen:
"Jeg glæder mig til at fortælle om Hofors grønne vision og indsats for at gøre København til verdens første CO2-neutrale hovedstad. Det grønne budskab er vigtigt, og det er en spændende opgave at gøre det relevant og nærværende."
Anders Kappel har gennem 20 år gjort karriere i DR – blandt andet som chef for TV Avisen og den for længst lukkede DR Update. Tidligere har han også arbejdet for TV 2-regionerne på Christiansborg.
Anders Kappel er uddannet journalist fra Danmark Medie- og Journalisthøjskole og har desuden en bachelor i ledelse, erhvervsøkonomi og jura fra CBS.
"Med Anders Kappel har vi fået den engagerede og professionelle kommunikatør, vi søgte til denne centrale post. Han har ikke blot omfattende ledelseserfaring, men også dyb erfaring med strategisk udvikling af digitale kanaler og kommunikationsprodukter. Hofor er inde i en rivende digital udvikling og netop hans erfaring på dette område er værdifuld for os," siger Lars Therkildsen, adm. direktør for Hofor.
Indsigt
Julie Bangsgaard Abrahams31 år7. juni
Seniorrådgiver i energi, Rådet for Grøn Omstilling
Tina Cartey Hansen48 år7. juni
Kommunalbestyrelsesmedlem (K), Hvidovre Kommune, marketingschef, Deichmann, næstformand, Cirkulær, fhv. stedfortrædende MF (K) for Rasmus Jarlov
Peter Kjeldsen69 år7. juni
Lektor Emeritus, Institut for Miljø- og Ressourceteknologi, DTU Sustain

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet















