Bliv abonnent
Annonce

49 selskaber undersøges af Konkurrencestyrelsen for karteldannelse

49 jyske el- og fjernvarmeselskaber er havnet i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens søgelys for karteldannelse. 
49 jyske el- og fjernvarmeselskaber er havnet i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens søgelys for karteldannelse. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
21. april 2023 kl. 14.04

Det er muligvis ikke bare stigende energipriser, der har betydet, at prisen på el er steget for befolkningen særligt i det jyske. 

49 jyske elproducenter, hvor af 46 er fjernvarmeselskaber, er nemlig kommet i Konkurrencestyrelsens søgelys for karteldannelse. 

Det skriver EnergiWatch

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026