Børn får glæde af klimatilpasning i Kokkedal

20. november 2013 kl. 05.14
Vi vil med projektet både skabe klimatilpasning, byudvikling og sociale mødesteder i Kokkedal.
Christian Peter Ibsen
Plan- og klimachef i Fredensborg Kommune
Fakta
Bag Klimatilpasning Kokkedal, som er det hidtil største i Danmark, står et partnerskab bestående af Fredensborg Kommune, Realdania og de to almene boligorganisationer Boligselskabet Ab Hørsholm Kokkedal v/Boligkontoret Danmark og Boligforeningen 3B.
Kilde: Fredensborg Kommune
Klimatilpasningsprojektet i Kokkedal skal sikre, at 95 procent af det regnvand, der falder i Kokkedal i fremtiden, bliver samlet op og ledt ud i søer og lavninger i stedet for direkte i kloakken.
"Vi vil med projektet både skabe klimatilpasning, byudvikling og sociale mødesteder i Kokkedal," siger Christian Peter Ibsen, plan- og klimachef i Fredensborg Kommune.
Kokkedal oplevede i 2010 et stort skybrud, hvor mere end 50 husstande blev oversvømmede. Derfor mente Fredensborg Kommune, at der var et akut behov for at reagere og gøre noget ved problemet, inden det gentog sig.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Energi og Forsyning fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt
Søren Holm Johansen71 årI dag
Bestyrelsesformand og seniorrådgiver, fhv. koncerndirektør, Rambøll Gruppen
Lea Stentoft Berling41 år2. juni
Direktør, Danske Fodterapeuter, bestyrelsesmedlem, Secretary General, International Federation of Podiatrists- Ole Stahl61 år
2. juni
Career Events & Partnerships, Topsoe

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Rossens tavle styrede genrejsningen af Socialdemokratiet. Nu skal den sikre Dan Jørgensen succes i Bruxelles
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Martin Rossen om vejen fra Statsministeriet til EU: Magt er noget andet i Bruxelles
- Dyr strøm er ved at splitte Norden ad
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris













